A A A

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
Chad_Hurley

این مصاحبه هدیه من به شماست که به کسب در‌آمد از اینترنت علاقه مندید و به دنبال یادگیری آن از استادان فن هستید.
مدت درازی برای این پنج دقیقه در نوبت خوابیده بودم و در این اواخر هم دیگر قید آنرا زده بودم چون فکر می‌کردم مثل درخواست های زیاد دیگر ، فقط توسط منشی ها “ برای بررسی بیشتر” به ایشان ارجاع داده می شه و “ایشان از شما تشکر نمودند!”. هفته گذشته با تعجب ایمیل انگلیسی را خواندم که اولین برداشتم از آن این بود که احتمالاً این زبان را فراموش کرده ام! اما مطلب کاملاً واضح و جدی بود و به من مدت 5 دقیقه زمان داده شده بود تا در یک اتاق گفتگوی دو نفره با چاد هارلی گفتگو کنم . این اولین بار بود که من مثل خبرنگارها به یقه گیری آدم‌ها می‌رفتم بنابر این مطمئناً نواقصی هم داره اما خالی از لطف هم نیست.

 

چاد هارلی مردی 31 ساله است که مدتی برای شرکت پی پل به عنوان کارمند شبکه به کار مشغول بوده و در سال 2005 برنامه پایگاه یو تیوب را راه اندازی نمود. چاد فارغ التحصیل رشته طراحی از دانشگاه ایندیانا در آمریکاست و داماد جیم کلارک که وی هم از میلیونر های معروف آمریکائیست.

چاد هارلی در این پروژه نقش طراح ، مدیریت و تبلیغات آنلاین را به عهده داشت.

البته این پروژه در ابتدای شروع هم یک پروژه تیمی و گروهی بود که مدیریت بخش منابع و ماخذ آن هم به عهده استیو چن بود.

این پایگاه در نهایت امسال توسط شرکت گوگل به قیمتی باور‌نکردنی خریداری شد (فکر کنم 600 میلیون دلار) و چیزی حدود 200 میلیون دلار به هرکدام از سهام داران این پایگاه رسید!

 

این هم متن مصاحبه:

من: سلام چاد ، من می‌دانم که سرت خیلی شلوغه و واقعاً بمن لطف کردی که این زمان رو به من دادی. اجازه بده بدون معطلی سئوالاتم رو به دو قسمت تقسیم کنم: اول سئوالات بازدیدکنندگان پایگاهم و دوم سئوالات خودم.

چاد ، یکی از چیزهائی که خیلی از من پرسیده می شه و من هم بدرستی جوابی برای اون ندارم آینه که آیا هنوزم فرصت میلیونر شدن در اینترنت وجود داره؟

 

چاد هارلی: مرسی هادی که به من لطف داری. این سئوال رو خود من هم زیاد باهاش روبرو میشم.در جواب باید بگم اینترنت یک محیط برای ارتباط همه آدم‌ها بایکدیگر هست. این محیط مجازی اولین قدم ما آدم‌ها برای رسیدن به دهکده جهانی هست. جائی که در آن فرصت ها برای همه یکسان خواهد بود و همه می‌توانند از آن بهره ببرند. بازاری بزرگ‌تر از بازار اینترنت وجود ندارد و ارتباطی سریعتر از اینترنت نیست. بنابر این هر فروشنده یا ارائه دهنده ائی در این محیط این فرصت را داره که تبدیل به بهترین در حرفه خودش بشه و خوب البته میلیونر شدن پاداش کار سرسختانه حرفه ائی هاست. نتیجه بگیرم: حرفه ائی بشید و براش برنامه بریزید! البته خواهید شد.

 

من: چاد یه سئوال دیگر هم خیلی زیاد از من پرسیده میشه و اون اینه: ایده‌های جدیدی برای اینترنت وجود داره؟ منظورم اینه که خیلی‌ها می پرسن آیا هنوز هم می‌توان در اینترنت ایده‌های جدیدی خلق کرد یا اینکه ایده‌های خوب و دسته اول آنرا دیگران برده‌اند و ما فقط باید یکی از آن‌ها را ادامه بدهیم؟

چاد هارلی: اینترنت دنیای تمام نشدنی ایده‌های جدید و دسته اوله. غیر ممکنه که زمانی برسه که این محیط عاری از ایده‌های نوین بشه. همیشه ایده‌های جدید رخ میدن. یک روز یک نفر بر اساس سادگی یک موتور سرچ می سازه و اون تبدیل میشه به گوگل. ایده خیلی ساده ولی کاربردی بود: همه موتورهای سرچ که تا اونزمان وجود داشتن صفحات سنگین و شلوغی داشتن. و یا راه اندازی وب 2. این واقعاً ایده ساده ائی است که از مخاطبت بخوای در راه اندازی پایگاهت کمکت کنه و تو فقط نظارت کنی ولی می‌بینی که چه دنیای جدیدی درست می کنه. ایده‌ها همیشه هستن. این آدم‌ها هستن که باید اونها رو باور کنن و به مرحله عمل برسونن.

 

من: چاد! سئوال بعدی اینه: من چطوری می تونم یک کپی از سایت شما درست کنم و باهاش به نتایجی که شما رسیدید برسم؟

چاد هارلی (تقریباً قهقهه می زنه!): نمی دونم! نمی دونم! البته خیلی از پایگاه ها از دیگر پایگاه ها الهام می گیرن و خوب این به بهتر شدن ارائه خدمات کمک میکنه و واقعاً خیلی خوبه که ما بتونیم با الهام گرفتن از دیگران یک مسیری را به جلوتر ببریم. اما کپی‌برداری که من هم نمونه آن‌ها را زیاد در اینترنت می‌بینم عملاً هیچ وقت جواب نمی ده : هر ایده ائی فقط برای یک بار جواب می ده و دیگر تقلید کنندگان شانس زیادی برای رسیدن به نتایج دست اول نخواهند داشت. راستی شما از کپی رایت حمایت نمی کنید؟

 

من: نه و به همین جهت این سئوال رو پرسیدم.

بسیار خوب. حالا منظورتو فهمیدم. مساله کپی رایت مساله حساس و مهمی برای پرورش ذهن‌ها و پیشرفت نرم افزاری هست. این قانون باعث میشه که تولید کننده مطمئن باشه که بابت زحمتی که میکشه پاداش خوبی دریافت می کنه و کسانی هم که نمی تونن این هزینه‌ها رو متحمل بشن می تونن با همکاری هم اقدام به تولیدات رایگان با لایسنس جی ان یو بکنن.

به این ترتیب علم رشد می کنه و همه واقعاً تلاش می کنن تا قوی‌تر بشن. رعایت نکردن این حریم خاص باعث پسروی علم میشه چون کار هیچکسی ارزشی رو که خودش انتظار داره ، نخواهد داشت.

 

من : می دونم چاد. این عدم رعایت قانون کپی رایت در کشور ما بیشتر بخاطر محرومیت هائی هست که کشورهای دیگر به ما وارد می کنن. ما واقعاً به بسیاری از نرم افزارهای متن باز دسترسی نداریم. ما واقعاً به بسیاری از امکانات دیگر کشورها دسترسی نداریم. نمی خوام دفاع کنم اما این مساله رو باید با توجه به شرایط جامعه ما بررسی کرد.

چاد هارلی: البته درست می گی. ولی حتی همین اعمال محدودیت‌ها هم باعث پسروی علم میشه. همه باید کمک کنن تا این مساله حل بشه.

من: چاد! فکر می‌کنی بهتره من یک برنامه وب 2 راه بندازم یا نمایندگی فروش شما رو داشته باشم؟

چاد هارلی : البته دومی! اما جدا از شوخی چرا شما هر دو رو نداشته باشی؟ حرفه ائی بودن یعنی همین! چه چیزی باعث میشه که شما فقط به یکی از این‌ها فکر کنی؟ اگر برای کار در اینترنت وقت می ذارید پس واقعاً این کار رو انجام بدید.

 

من: می دونم از وقتی که با هم قرار گذاشتیم بیشتر میشه اما آخرین سئوال: آینده اینترنت رو چطوری می بینی؟ آیا کار در اینترنت تأمین آتی داره؟

چاد هارلی: اینترنت پله اول از راه رو بزرگی هست که ما رو بسمت پیشرفت می بره. مطمئناً در مراحل بعدی از این حرکت ، حضور در محیط اینترنت ضروری و لازمه هر کسب و کاری خواهد بود. آینده برای ساکنین دنیای مجازی بسیار روشنه. ما تا به امروز موفق شدیم دنیای بهتری از دنیای واقعی رو در اینترنت داشته باشیم ، بنا بر این من مطمئنم که آینده از این هم بهتر خواهد بود.

من: چاد وقتت رو گرفتم و بابت اون ازت واقعاً متشکرم. خوانندگان ایرانی من واقعاً کمبود تماس های اینطوری رو احساس می کنن. ممنونم که وقتت رو به من دادی

 

چاد هارلی: من هم ممنونم هادی که فرصت صحبت با خواننده هات رو بمن دادی. شما هر وقت که دوست داشتی می تونی سئوالات مخاطبینت رو بمن منتقل کنی و من از کمک به هر کسی که در اینترنت باشه خوشحال میشم

نویسنده: هادی صرامی

اشتراک این مطلب:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn