A A A

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

این ها پرسش هایی است که باهوش ترین افراد در برخی از بزرگترین شرکت ها هم اکنون در حال فکر کردن به آنها هستند: آیا فیس بوک باقی خواهد ماند؟ َآیا بینگ در مایکروسافت توسعه خواهد یافت؟ تحول بعدی چه خواهد بود؟ آیا مفید و مرتبط خواهد بود و مردم از آن استقبال می کنند؟


هیچ کس پاسخ این پرسش ها را نمی داند، اما مسلما کارکنان شرکت مشاوره استنفورد به نام به نام گارتنر در این مورد بیشتر می دانند. آنها مدلی به نام چرخه تبلیغات تبیین کرده اند که درباره اشتیاق یا همان تبلیغات و نا امیدی که متعاقبا با فناوری های جدید همراه می شود ، توضیح می دهد.
آنچه افراد را به فناوری جذب می کند ، اساسا کارآمدی است. مثلا پست الکترونیک ، اینترنت در صورتی که زمان کافی در اختیار داشته باشید و پیامک همگی کارآمد و مفید هستند. فصل مشترک همه آنها چیست؟ همه آنها پنج مرحله چرخه تبلیغات را طی کرده اند:
       1.فناوری، افراد را بر می انگیزد: محصول در بازار موجود است و همه جا نام آن را می شنوید: آیا آنرا امتحان کرده اید؟
       2.نقطه اوج توقعات: مردم شروع به گرفتن ایراد می کنند. شما این حرف را بسیار می شنوید: بله، خیلی خوب است ، اما ....
      3. نقطه فرود: محصول در براوردن توقعات شکست خورده است. افرادی که خیلی مطابق مد روز نیستند از آن استفاده می کنند. این حرف را خواهید شنید : این خیلی قدیمی شده است.
       4. شیب روشنفکری: رسانه ها دست از تبلیغ این تکنولوژی کشیده اند و دوره تبلیغات به پایان رسیده است. این زمانی است که بسیاری از تکنولوژی ها به سادگی از بازار عقب رانده شده اند، البته برخی شرکت ها به آزمایش های خود ادامه می دهند . آنها ممکن است نسخه اصلی را تغییر داده و یا کاربردهای جدیدی برای آن پیدا کنند. شما خواهید شنید: هرگز فکرش را هم نکرده بودم ، شما می توانید به چه شکلی از آن استفاده کنید ... .
       5. سرزمین بهره وری: مزیت های فناوری به صورت همه گیری به اثبات رسیده و پذیرفته شده است. اغلب نسخه 2 یا 3 محصول است که از مرحله آزمایشی به صورت موفقیت آمیزی بیرون آمده است. شما دیگر چیزی نخواهید شنید. مردم تنها از آن استفاده می کنند.

مدل تبلیغات را می توان برای روابط نیز به کار برد. در ابتدای رابطه ، شما خود را در آسمان ها احساس می کنید. سپس برخی شک و شبهه ها ایجاد می شود. پس از گذشت مدت زمانی معین یا از هم جدا می شوید و یا تعهدی بلندمدت ایجاد می کنید.

نویسنده:هادی صرامی

اشتراک این مطلب:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید