A A A

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بسیاری از ویزیتورها از کسادی بازار در فروردین ماه گلایه می کنند اما آیا واقعا بازار فروردین ماه کساد است؟

به نظر می رسد در بررسی بازار فروردین ماه نباید از این نکته غافل ماند که نیمه اول این ماه تعطیلاتی است که به رسم ایرانیان مراسم خاص دید و بازدید هایی را در خود دارد که عموم مردم را ناچار به هزینه های خاص می کند. این شرایط موجب می شود که عموم مردم - و شاید بیشتر حقوق بگیران - هزینه های نیمه دوم ماه را نیز صرف نیمه اول آن نمایند. با این توصیف گردش مالی در بازار کاهش پیدا کرده و در نتیجه سفارشات ویزیتورهای چریک نیز کاهش می یابد.

اگر چه این رویداد اتفاق می افتد اما این همه تحلیل های این ماه نیست. در طرف مقابل باید به خاطر داشت که یک جامعه ناچار از تقاضا و به همین شکل ناچار از عرضه است. بنابر این نمی توان یک سکته کامل را در بازار ماه فروردین در جامعه پیش بینی نمود. اما برای اینکه این بررسی سالم تر باشد باید به خاطر داشت که قیاس گردش بازار باید بر اساس چه شاخصی باشد؟ ماه اسفند ماه یا ماه اردیبهشت.

بازاریاب های چریک بر این باورند که برای تعیین شاخص باید از شاخص میانگین همه ماه های سال یا با توجه به محصول میانگین همه ماه های یک فصل برای قیاس استفاده نمود. اگر چنین قیاسی را انجام دهید متوجه خواهید شد که اگر چه در محصول های غیر فصلی شاخص ها بخوبی افت فروش را نشان می دهند اما در بسیاری از اقلام مصرفی شاخص تقریبا نزدیک به میانگین سالانه است. این دقیقا به این معنی است که بازار فروردین هم بشکل غیر تورمی در حال کسب و کار است. نکته اینجاست که تنها در این ماه توفع های برای فروش تغییر نموده است.

ویزیتورهای چریکی بر این باور هستند که همیشه باید در سبد کالاهای مورد ویزیت تعدادی از محصولات مصرفی نیز قرار داده شود تا در زمان های رکود بتوان همچنان ثبات را در صندوق مالی حفظ نمود. اگر شما از این دسته از ویزیتورهای پاتیزان نیستید ، آنرا در دفترچه فهرست کارهای ضروری خود یاداشت نمایید تا برای سال آینده از آن بی بهره نباشید!

اشتراک این مطلب:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید